Svatební fotograf Tomáš Vávra

Informace pro Váš svatební den

Nechcete-li, aby se spolupráce s fotografem a záznam samotné svatby stal další stresovou položkou v již tak napjatých okamžicích Vašeho velkého dne, je důležité vše pečlivě naplánovat, promyslet a domluvit předem.

S fotografem, příp. kameramanem doporučuji sejít se dříve, klidně i s velkým předstihem. Osobní setkání v mém případě vyžaduji a bez něj si focení svatby popravdě ani nedokážu představit.
Ze strany novomanželů je důležité pro představu o fotografovi, jeho práci, přístupu a především chování.

Z pohledu fotografa je důležité pro přesnou představu o nárocích a požadavcích novomanželů. V neposlední řadě je to nutné i pro zablokování termínu, domluvení přesných časů a ujasnění lokací. Během „svatební sezóny“ se mnohdy hledá fotograf již obtížně a byla by škoda volit někoho „z nouze“ pouze z důvodu, že jste jej nevybrali s předstihem.

Pro samotné a k oboustranné spokojenosti pohodově zvládnuté focení, je potřeba si ujasnit přesné cíle a počítat s několika málo věcmi, které se Vám zde pokusím srozumitelně shrnout.


Co vlastně chceme nafotit?

Standardní svatební den se skládá ze tří částí a většina fotografů jej i na tři části dělí a naceňuje.

Svatební přípravy
  • Zde se většinou zaznamenávají předsvatební přípravy nevěsty a ženicha. Důraz je kladen samozřejmě na nevěstu a její strojení, líčení, česání... Mohou se předem vytvářet inscenované snímky svatebních propriet jako jsou šaty, střevíčky, prstýnky, různá zátiší a objekty se svatebním veselím spojené, případně dokumentace zvyků a tradic dle konkrétních případů.
Svatební obřad
  • Zde dokumentace zahrnuje zpravidla příjezd svatebčanů, případně přesun na místo obřadu. Dále pak obřad samotný se vším co k němu patří, odchod a přesun z místa obřadu. Pokud se pořizuje standardní záznam, následují zpravidla společné snímky všech zúčastněných svatebčanů, skupinové snímky užšího rodinného kruhu spolu a portrétní snímky samotných novomanželů.
Svatební hostina
  • Dokumentace hostiny se již případ od případu může lišit dle různých krajových zvyků, tradic... Nejčastěji se ovšem setkáváme s akty jako je „rozbíjení talířů“, svatební proslovy, přípitek, „společné jezení polévky“, krájení svatebního dortu, přebírání darů, první tanec, či únos nevěsty. Dokumentuje se také svatební tabule, prostředí hostiny a lze také během hostiny, či po ní, pokračovat s portrétními snímky novomanželů.

Pokud uvažujete o tom co vlastně má být foceno, jako fotograf samozřejmě vždy doporučuji uvažovat o celém svatebním dni. Odpadnou tím starosti typu „kdo kde a co fotil“ a jestli vůbec, v jaké kvalitě, jak to od všech svatebčanů dostat atd. U oficiálního fotografa tyto problémy odpadají – on je tam pouze pro jediný účel.

Je náš obřad standardní?

Informujte svého fotografa o přesném průběhu obřadu. Jiné jsou obřady úřední, jiné např. církevní, kde se dle konkrétního náboženství můžeme setkávat s naprosto odlišnými zvyky i průběhem sňatku a fotograf, či kameraman mohou být nečekaně zaskočeni.

Kdo se bude fotit?

Je důležité předem vědět kdo má a kdo nemá být focen. Během obřadu se může sejít mnoho gratulantů, ovšem ne vždy jsou tito i součástí společných snímků. Informujte proto kolegy i kamarády předem. Vyvarujete se starostí s koordinací a formováním společných snímků. Stejně tak se mnohdy můžeme setkat i s horšími rodinnými vztahy, kdy někdo se s někým „prostě fotit nechce“. I s tím je potřeba počítat.

Kolik potřebujeme času?

Mějte na paměti, že fotografie Vašeho svatebního dne Vás budou provázet životem a mnohokrát se k nim budete vracet a tento slavnostní den si připomínat. Nebojte se tedy obětovat focení co největší prostor. O délce focení po obřadu je potřeba všechny svatebčany informovat, případně jim předem zařídit i program. Novomanželům čas strávený s fotografem uteče velice rychle, ovšem nervózním přihlížejícím ubíhá pomaleji a je mnohdy lepší zařídit jejich přesun již na místo hostiny, případně zajistit občerstvení.

Při portrétních snímcích se nebojte experimentovat a pouštět se i do méně tradičních póz a kousků. O to více budou pak Vaše snímky zajímavější, atraktivnější, veselejší. Pokud je fotograf k dispozici i na hostinu, je možné v případě nedostatku času dofotit portrétní snímky i poté, když už bude volněji a svatebčané budou mít program.

Co od fotografa dostaneme?

Dojednejte si se svým fotografem předem přesné podmínky zpracování fotografií, jejich předání, případně co vše je v ceně služeb fotografa zahrnuto. Většina fotografů - mne nevyjímaje, má vždy připravené různé „balíčky“ služeb dle časové náročnosti a rozsahu, spolu s doplňky v těchto „balíčcích“ zahrnutými.

Po samotném focení následují ještě různé grafické práce a úpravy snímků, které jsou taktéž různě časově náročné. Nelze tedy jen snímky přehrát z přístroje, ale je potřeba počítat s časem pro jejich úpravu, případně vyvolání zvětšenin na papír.

Čím fotím?

Často padají dotazy také na technické vybavení, které k focení využívám. 

K dnešnímu dni to je digitální bezzrcadlovka a zrcadlovka:

  • hlavní fotoaparát: Canon EOS R5
  • záložní fotoaparát: Canon EOS 5D Mark IV

Objektivy různých značek a specifického určení:

  • Canon EF 24-70 mm f/2,8 II L USM
  • Tamron 15-30mm f/2.8 Di VC US
  • Canon EF 70-200mm f/2.8 IS II L USM
  • Sigma 35mm, 1,4 ART
  • Sigma 105mm f/2.8 EX DG HSM
  • Helios-44M 58mm F2.0

A početné příslušenství (systémové blesky, ateliérové studiové záblesky, deštníky, odrazné desky, difuzery...)

Kontaktní informace Facebook profil

Nezávazný dotaz na volný termín



3 + 9 =